Επίσκεψη στο οχυρό του Ρούπελ

Στο πλαίσιο των μαθημάτων της Ιστορίας και των Θρησκευτικών πραγματοποιήθηκε μια διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Γ` τάξης του σχολείου μας στο οχυρό Ρούπελ των Σερρών, στις 4 Μαρτίου 2019.

Όπως πληροφορηθήκαμε και στη ξενάγησή μας, το Ρούπελ είναι το μεγαλύτερο από τα 21 οχυρά της «Γραμμής Μεταξά» στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα. Επισκεφτήκαμε τις δαιδαλώδεις υπόγειες στοές του και το Στρατιωτικό Μουσείο Οχυρού Ρούπελ, όπου είδαμε δείγματα οπλισμού της εποχής του Β` Παγκοσμίου Πολέμου, μετάλλια  που απονεμήθηκαν σε Αξιωματικούς που έπαιξαν σημαντικό ρόλο στη μάχη του Οχυρού, καθώς και στολές τους.

Αργότερα, επισκεφτήκαμε τον  Βυζαντινό ναό των Αγίων Θεοδώρων και ύστερα το Αρχαιολογικό Μουσείο των Σερρών, όπου στεγάζονται αρχαιολογικά ευρήματα της περιοχής από όλες τις εποχές.

Η συγκεκριμένη ήταν μια αρκετά ενδιαφέρουσα εκδρομή, κατά την οποία αποκτήσαμε πολλές γνώσεις και χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τα οχυρά και τον Β` Παγκόσμιο Πόλεμο.

Επιμέλεια κειμένου:

Εμπλιούκ Νιλ