Τα θαύματα της άνοιξης στο 6ο Γυμνάσιο Ξάνθης – Γιορτή 25ης Μαρτίου 2019

Κι όμως συμβαίνουν! Συμβαίνουν τα θαύματα της άνοιξης όταν ο ενθουσιασμός των μαθητριών και των μαθητών συναντιέται με το μεράκι των δασκάλων τους και παίρνουν τη μορφή μιας γιορτής. Μιας πραγματικής γιορτής όπου συμμετέχουν όλοι, μαθητές και καθηγητές, και ολόκληροι με όλες τους τις αισθήσεις, και με τον νου τους μαζί. Κι έτσι ο εορτασμός της επετείου της 25ης Μαρτίου γιορτάστηκε με απαγγελίες ποιημάτων, αναγνώσεις κειμένων, μουσικές και τραγούδια. Μια γιορτή της άνοιξης, με τις ανθισμένες αμυγδαλιές έξω, και μέσα στον χώρο του σχολείου τις φωνές και τραγούδια των μαθητριών και των μαθητών να επιβεβαιώνουν τον ερχομό της, ύστερα από έναν μακρύ χειμώνα. Για να μας θυμίζουν αυτά τα θαύματα της ανθισμένης νιότης του σχολείου μας το άλλο εκείνο μεγάλο θαύμα της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 που έκανε πραγματικότητα το όνειρο της ίδρυσης της ελεύθερης Ελλάδας. Συγχαρητήρια!