Επίσκεψη στο σχολείο μας της συγγραφέως Βασιλικής Νευροκοπλή

Η συγγραφέας κ. Βασιλική Νευροκοπλή επισκέφτηκε το σχολείο μας τη Δευτέρα 18-03-2019, ύστερα από πρόσκληση του Συλλόγου Διδασκόντων, και συζήτησε με τους μαθητές της Δευτέρας τάξης. Το ενδιαφέρον μονοπώλησε το βιβλίο της «Ο μικρός μονομάχος», το οποίο οι μαθητές είχαν μελετήσει στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Το θέμα του αλλά και ο τρόπος γραφής της Βασιλικής Νευροκοπλή είναι τόσο κοντά στους νέους, που η ανταπόκριση των μαθητών υπήρξε εντυπωσιακή. Οι ζωγραφιές τους, εμπνευσμένες από τον «μικρό μονομάχο» παρουσιάστηκαν σε ένα σύντομο βίντεο, ενώ η συζήτηση με τη χαρισματική συγγραφέα επεκτάθηκε σε πολλά ζητήματα.

Ένα αντίτυπο του βιβλίου «Ο μικρός μονομάχος» είναι διαθέσιμο στη δανειστική μας βιβλιοθήκη!