Μαθητικός αγώνας 1.000 μέτρων, Κυριακή 01 Μαρτίου 2015, Απαραίτητη η παρουσία των γονέων!

Μαθητικός αγώνας 1.000 μέτρων

1.Ημερομηνία: Κυριακή 01 Μαρτίου 2015
2.Μήκος της διαδρομής: 1.000 μέτρα
3.Τόπος Διεξαγωγής: Ξάνθη
4.Ώρα έναρξης: 13:30 πμ.
5.Η εκκίνηση και ο τερματισμός: θα γίνει στην κεντρική πλατεία της Πόλης.
6.Διαδρομή: θα ακολουθήσει κυκλική πορεία με εκκίνηση και τερματισμό την κεντρική πλατεία. Καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα θα υπάρχει ρύθμιση της κυκλοφορίας από την Τροχαία, όπως και υγειονομική κάλυψη από το Τμήμα Σαμαρειτών Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Περιφερειακού Τμήματος Ερυθρού Σταυρού Ξάνθης.
7.Απονομές: θα γίνουν στις 14:00.
8.Δικαίωμα συμμετοχής: Δυνατότητα συμμετοχής έχουν όσοι μαθητές φοιτούν στο Δημοτικό σχολείο ή βρίσκονται σε αντίστοιχη ηλικία. Απαραίτητη προϋπόθεση οι μαθητές να συνοδεύονται από το γονέα ή κάποιο άλλο ενήλικο άτομο πριν και μετά το τέλος του αγώνα.

9.Εγγραφές: Οι εγγραφές θα γίνονται στην Κεντρική πλατεία σε διαμορφωμένο χώρο μπροστά στην είσοδο του Δημαρχείου. Η γραμματεία θα εξυπηρετεί τους δρομείς το Σάββατο 28-02-2015 από τις 10:00 έως 14:00 και από τις 17:00 έως 21:00 και την Κυριακή 01-03-2015 από τις 11:30 έως 12:30. Με την εγγραφή θα παραλαμβάνουν τον αριθμό του αγώνα τον οποίο πρέπει να έχουν τοποθετημένο στο στήθος κατά την διάρκεια του αγώνα. Για να γίνει δεκτή η συμμετοχή θα πρέπει απαραίτητα, κατά την διάρκεια εγγραφής, ο γονέας ή κηδεμόνας να υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση συμμετοχής του μαθητή-αθλητή. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα γίνεται αποδεκτή η συμμετοχή.

10.Διακρίσεις, Έπαθλα: Νικητές ανακηρύσσονται τα τρία (3) πρώτα αγόρια και τα τρία πρώτα κορίτσια της γενικής κατάταξης.
– Στους πρώτους νικητές ? τριες θα απονεμηθούν κύπελλα.
– Στους πρώτους ? δεύτερους και τρίτους νικητές ? τριες θα απονεμηθούν
μετάλλια και διπλώματα.
– Σε όλους τους αθλητές που θα τερματίσουν θα δοθεί αναμνηστικό μετάλλιο.

11.Κόστος Συμμετοχής: Δεν υπάρχει κανένα κόστος για την συμμετοχή των μικρών μαθητών-αθλητών. Η συμμετοχή είναι δωρεάν.

12.Υγειονομική κάλυψη: Συστήνεται στους συμμετέχοντες να έχουν υποβληθεί σε πρόσφατη ιατρική εξέταση πριν τη συμμετοχή τους στον αγώνα. Σε κάθε περίπτωση όλοι οι μικροί αθλητές συμμετέχουν με αποκλειστική ευθύνη των γονέων τους γι΄ αυτό η παρουσία τους είναι απαραίτητη.