ΓΡΑΦΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ Π.Ε. ΞΑΝΘΗΣ- ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ ΞΑΝΘΗΣ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ 27ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΚΑΙ 13ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΞΑΝΘΗΣ Β/θμιας Εκ/σης Σάββατο 7 και Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

Το γραφείο Φυσικής Αγωγής της Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης και ο Σύλλογος Σκακιστών Ξάνθης  ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ  , διοργανώνουν από κοινού το 27ο  Ατομικό και το 13ο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι της Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης, Β/θμιας Εκ/σης ,όπως στην παρακάτω Προκήρυξη.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ  ΑΓΩΝΩΝ

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

ΓΡΑΦΕΙΟ  ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ Π.Ε.  ΞΑΝΘΗΣ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ ΞΑΝΘΗΣ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι μαθητές και μαθήτριες των Γυμνασίων και Λυκείων Π.Ε.Ξάνθης
ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ Το σύστημα των αγώνων θα είναι: Ατομικό πρωτάθλημα : Ελβετικό πέντε (5) γύρων

Ομαδικό πρωτάθλημα : Ελβετικό τεσσάρων (4) γύρων

Με απόφαση του επικεφαλής διαιτητή οι γύροι θα είναι λιγότεροι ή  το σύστημα θα είναι Round Robin.αναλόγως του αριθμού συμμετοχών.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ Ισχύουν οι κανονισμοί της ΕΣΟ και της FIDE. Κάθε πρόβλημα αγώνων που δεν επιλύεται από τους κανονισμούς, επιλύεται από τον επικεφαλής διαιτητή.
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΤΟΜΙΚΟΥΟι μαθητές και μαθήτριες θα αγωνιστούν στις παραπλεύρως αναφερόμενες τέσσερις (4) κατηγορίες(κορίτσια και αγόρια μαζί) για το ατομικό πρωτάθλημα Α. Ατομικό Πρωτάθλημα
» Α΄ Γυμνασίου
» Β΄ Γυμνασίου
» Γ΄ Γυμνασίου
» Λύκεια (όλες οι τάξεις των Λυκείων μαζί)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΟΜΑΔΙΚΟΥ  Β. Ομαδικό Πρωτάθλημα:                   Γυμνάσια

Λύκεια

Δηλώνουν ελεύθερα τη συμμετοχή τους για τους αγώνες Περιφέρειας Α.Μ.Θ. Κάθε Σχολείο συμμετέχει με  μία μόνο τετραμελή ομάδα και δύο το πολύ αναπληρωματικούς παίκτες. Από την 1η έως την 3η σκακιέρα μπορούν να αγωνίζονται αγόρια και κορίτσια χωρίς περιορισμούς, στην 4η σκακιέρα αγωνίζεται μόνο κορίτσι.

ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο εντευκτήριο του Συλλόγου Σκακιστών Ξάνθης ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ στο κολυμβητήριο  (1ος όροφος)
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ για το Ατομικό Πρωτάθλημα
Λύκεια (όλες οι τάξεις των Λυκείων μαζί)

• Άφιξη μαθητών και μαθητριών για επιβεβαίωση των συμμετοχών  το Σάββατο 7/3/2015  και ώρα 16.30
  • Έναρξη αγώνων 17.00

Α΄ Γυμνασίου
Β΄ Γυμνασίου
Γ΄ Γυμνασίου
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ για το Ομαδικό Πρωτάθλημα
  1. Άφιξη των ομάδων  των σχολείων  & επιβεβαίωση των συμμετοχών την Κυριακή 8/3/2015 ώρα 16.30
  2. Έναρξη αγώνων 17.00
ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ 10 λεπτά για όλη την παρτίδα και επιπλέον 05΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.
ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ-    ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ  ΑΓΩΝΩΝ Φίλιππος Στεργίου Εθνικός Διαιτητής Α κατηγορίας , FIDE  l
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ Γιώργος  Κουιμτσίδης, Ηρώ  Φράγκου, Στάθης  Παπαγεωργίου.
ΑΝΑΒΟΛΕΣ-ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ Αναβολές και Εξαιρέσεις δεν δίνονται
ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΤΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

Ι. Ατομικό : 1) Αποτέλεσμα τουρνουά μεταξύ ισοβάθμων.

2)Μπαράζ , με χρόνο 5 λεπτά και πρόσθετα 5΄΄ ανά κίνηση, Αρμαγεδδών.

ΙΙ. Ομαδικό                1) Αποτέλεσμα τουρνουά ισόβαθμων

2) Πόντοι

3) Πόντοι 1ης σκακιέρας, 2ης κλπ

ΕΠΑΘΛΑ  Ατομικό Πρωτάθλημα 1ος – 2ος  – 3ος  νικητής/τρια:  μετάλλιο

Ομαδικό Πρωτάθλημα

Κύπελλο για το σχολείο  της νικήτριας  Ομάδας

Η απονομή για το ατομικό πρωτάθλημα θα γίνει στα σχολεία των νικητών

ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ50 μαθητές ?μαθήτριες από την Περιφερειακή Ενότητα  Ξάνθης επιλεγμένοι αναλογικά με τις συμμετοχές από κάθε τάξη Δημοτικών-Γυμνασίων-Λυκείων και με 13 τουλάχιστον κορίτσια προκρίνονται για τους  Αγώνες της Περιφέρειας ΑΜΘ.

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

• Oι  τρείς πρώτες  ομάδες  των Γυμνασίων
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ Παρακαλούμε να αποστέλλονται σε Excel στην ηλεκτρονική διεύθυνση filsterg@ath.forthnet.gr  με κοινοποίηση στο γραφείο Φυσικής Αγωγής.έως Πέμπτη  5 Μαρτίου 2015     για ομαδικούς-ατομικούς αγώνες.

Τηλέφωνο επικοινωνίας 6945342891           Φίλιππος  Στεργίου
  Ξάνθη 26/2/2015Το Γραφείο Φυσικής Αγωγής Π.Ε.  Ξάνθης και